Pránajáma

Začali ste chodiť na lekcie jogy a stále počujete „prána, pránajáma, dýchacie techniky“ ...... ale čo to je?

Kurz jogy alebo klasická lekcia?

To je otázka , ktorú si kladie väčšina ľudí, keď rozmýšľa nad vhupnutím do sveta jogy.

Denník pobytu v Indii

Ahojte moji milí!

Podávam prvé hlásenie z Indie. Ako viete/neviete, teraz som na ajurvédskej klinike na juhu Indie (oblasť Kerala) až do 7. ferbuár

Meditácia

O meditácii sa dá toho napísať veľmi veľa, avšak pri meditácii nejde o teóriu, ktorú by sa mal človek naučiť, ale o pra

Prečo Ashtanga joga?

Prečo Ashtanga joga? Ashtanga joga bola pre mňa láska na prvý pohľad (teda prax :)).
Najprv ma očarila po fyzickej stránke, fascinovalo ma ako t

Workshop s Jarom Pávekom

1. 5. – 3. 5.2020

S radosťou dávame na známosť, že do Košíc zavíta Jarko Pávek. Zažite workshop a učebné metódy s Jarkom na vla

Pránajáma

Začali ste chodiť na lekcie jogy a stále počujete „prána, pránajáma, dýchacie techniky“ ...... ale čo to je?

Denník pobytu v Indii

Ahojte moji milí!

Podávam prvé hlásenie z Indie. Ako viete/neviete, teraz som na ajurvédskej klinike na juhu Indie (oblasť Kerala) až do 7. ferbuár

JOGA NA BALI – 1.-13.11.2016

JOGA NA BALI – 1.-13.11.2016 (12 nocí)

Možnosť individuálneho predĺženia zájazdu v okolitých termínoch. CENA: 890,- EUR, pozor limitovaný poč

Prečo Ashtanga joga?

Prečo Ashtanga joga? Ashtanga joga bola pre mňa láska na prvý pohľad (teda prax :)).
Najprv ma očarila po fyzickej stránke, fascinovalo ma ako t

Denník pobytu v Indii

 

Prvá časť

Ahojte moji milí!

Podávam prvé hlásenie z Indie. Ako viete/neviete, teraz som na ajurvédskej klinike na juhu Indie (oblasť Kerala) až do 7. ferbuára.
Som v prvej fáze liečebného procesu, ktorá u mňa trvá 7 dní (každý to ma inak určené). Počas týchto dní mi terapeutky počas procedúr, na základe doktorom stanoveného liečebného postupu, rozbíjajú toxíny v tele pomocou masažných techník s bylinnými olejmi a odvarmi. Taktiež mi podavajú rôzne bylinné medicínky niekoľkokrát denne (niektoré chutia ako Unicum).


Táto fáza je podľa ostatných najťažšia, cítim sa unavená a slabá. Spolu s toxínmi z tela sa vyplavujú aj rôzne emócie a táto fáza čistí fakt úplne do hĺbky.
Po prvej fáze bude očistný deň a následne na základe ďalšej diagnostiky bude doktorom stanovený postup liečby?
Moja jogová prax vyzerá ako asi nikdy, som veľmi stuhnutá a ubolená na celom tele ..... ale po praxi mi je vždy lepšie, uvolnenjšie a pranajáma ...... vzduch krásne vonia a prána ma inú kvalitu!
Strava je samozrejme prísne vegetariánska a úžasne tu varia.
A je tu mega manželský pár zo Slovenska s ktorými mastíme žolíka.

Posielam Vám slniečko.

S láskou.
TiniDruhá časť

Ahojte

Opäť ste ma dostali Vašim záujmom o môj pobyt v Indii. Dostávam od Vás veľa správ, verím, že ďalší blog ich zodpovie. Ďakujem a nesmierne si to vážim.

Po 7 dňoch prvých procedúr, ktoré som popísala v predchádzajúcom poste, nastal “cleaning day”. Deň, kedy ráno nalačno zjete čiernu pastu, ktorá mne chutila ako zubná pasta zmiešaná s pieskom a výraznými koreninami .... bolo to chuťovo celkom ok, čakala som horšie. Tráviaci trakt vylúči všetky toxíny, ktoré sa v ňom nahromadili za predchádzajúce dni pomocou bylinných liekov a procedúr. Na obed už je ryžový vývar s ryžou a večera už normálne.

Po čistiacom dni som sa cítila silná a fakt skvelo, aj moja ranná jogová prax bola skoro v norme, ale ..... začali sa nové procedúry, ktoré idú do hlbších vrstiev .... jogová prax opäť zaradená spiatočka s plným rešpektom a pokorou k môjmu telu a duši. Moja prax je každý deň iná, je o mne, o mojich pocitoch a o mojom dychu.

V druhej fáze mám doobeda masáže s bylinnými vrecúškami, ktoré su zohrievané v horúcom oleji. Táto technika uvoľňuje toxíny v hlbších vrstvách a zároveň odstraňuje svalové pnutie. Poobede mám “Shirodharu” (liatie teplého oleja na čelo), ktorá odstraňuje mentálne jedy (vznikajú tým ako žijeme, čo pozeráme, čo čítame, ako rozprávame a s kým sa stýkame ..... proste životom, ktorý žijeme) .... pre mňa veľmi relaxačná technika, kedy stále zaspím. Na nete nájdete určite kopec info ku procedúram Panchakarmy.

Doktor nám vyšiel v ústrety a my sme sa vybrali na výlet do mesta Trivandrum (700 000 obyvateľov). Prvé kroky viedli na pláž .... ach tá vôňa mora a slnka, neopísateľný vnemový zážitok. Priľahlé reštaurácie spustili neuveriteľné chuťové podnety .... odolali sme. Odtiaľ rovno do centra, kde sa prejavila ženská márnivosť.

Rada ovoniavam rôzne kvety, pozorujem vážky a motýle, za súmraku na nebi lietajú obrovské netopiere. Máme tu kravky, kozy, sliepky a fenku Leu, ktorá je 100% vegetariánka.

Posielam Vám vôňu kvietkov a lúče slniečka
Tini

 

Tretia časť

Čauky, čauky

Dnes je posledný deň môjho ajurvédskeho pobytu na juhu Indie. Som vďačná za túto možnosť liečby overenej tisíckami rokov, ktorá lieči nie dôsledok (chorobu), ale príčinu (prečo a kde choroba vznikla).

Terapeutky, ktoré sa o mňa starali, sú silné a úžasné ženy, ktorých láska a starostlivosť lieči všetkých. Ony však vždy povedia, že 75% lieči Boh a medicína 25%..... aj tak sú pre mňa anjelmi, ktorých mi vesmír poslal. Doktor je skvelý, starostlivý a hlavne veľmi ľudský. Aj majitelia, celý personál, naozaj skvelí ľudia.
Ďakujem Miruška za skvelý tip a za priateľa na telefóne.

Pomaly som sa začala baliť a zajtra ma čaká skorý ranný let do Bengaluru, tam 4h sa pomotám na letisku a následne 4h letu na sever do Dehradun. Tam by ma už mal čakať taxík a vziať do Himalájskeho meditačného centra v Rishikeshi (bude to zábava cestovať takto sama krížom cez Indiu. V ashrame strávim 4 dni meditovaním a potom sa budem ponáhľať za mojou rodinkou lebo mi už veľmi chýbajú.

Bude mi chýbať toto krásne miesto na zemi (niekedy hlučné počas osláv ), kde vážky brázdia oblohu, vzduch krásne vonia za kvetmi a ľudia sa na Vás usmievajú.

A čomu ma naučil tento pobyt??? Asi to bude znieť zvláštne, ale naučila som sa sebaláske...... lebo tam kde niet slnka v duši, tam niet lásky v srdci.

Ozvem sa za pár dní po ceste domov. Teším sa na Vás, aj keď ešte netuším čo a ako bude po mojom návrate. Ale jedno viem, nie je dôležité miesto, ale ľudia, ktorí sú pri nás.

S láskou.
Tini

 

Späť na zoznam článkov