Meditácia

Pojem Meditácia

O meditácii sa dá toho napísať veľmi veľa, avšak pri meditácii nejde o teóriu, ktorú by sa mal človek naučiť, ale o prax (teda aby išlo o činnosť vykonávanú ako ktorúkoľvek inú). Mnoho ľudí si myslí, že meditácia patrí výsadne k joge. To je ale omyl. Meditácia je univerzálna, je pre všetkých ľudí rôzneho veku a rôzneho vierovyznania.

Čo to meditácia je?

Je to určité ponáranie sa do vlastného vnútra, s cieľom nájsť v sebe to božské (nádja), počúvať svoje dokonalejšie Ja. Je to v podstate relax pre dušu aj telo, pretože telo je uvoľnené a môže

a môže sa regenerovať a duša sa dostáva do sfér z ktorých pochádza, spája sa z univerzom. Správne prevedená meditácia človeka posilňuje duševne a fyzicky. Môžeme prijímať silu a energiu, ktorá vybavuje každého jedinca, každú dušu pre väčšiu aktivitu v tomto materiálnom svete.

Ako začať meditovať?

Ako správne meditovať? Meditačná pozícia by mala byť pohodlná a bezpečná. Nemusí to byť hneď lotosový sed, ale je dobré mať vystretý chrbát, aby mohla energia voľne prúdiť. Taktiež je možné meditovať v polohe ležmo, napr. meditácia pred spaním, ale vela ľudí v tejto polohe zaspí. Pohodlnosť pozície je dôležitá preto, aby nás nerušili nepríjemné pocity nášho tela. Oblečenie sa tiež odporúča pohodlné, radšej z prírodných materiálov, ktoré nedráždia pokožku.

Kde meditovať?

Nech sa už nachádzate kdekoľvek, najdôležitejšie je, aby ste mali pokoj a bolo čo najmenej prítomných rušivých vplyvov. Ideálne sú odľahlé miesta v prírode alebo si nájsť miesto doma, kde nás nebude nikto načas vyrušovať. Je dobré si vypnúť telefón a ostatné elektronické zariadenia, aby nás nikto a nič nevyrušovalo. Miestom meditácie by malo byť také, kde sa cítime bezpečne a pohodlne.

Kedy meditovať?

Vhodná doba je takmer kedykoľvek. Najvhodnejšie je poznať vlastné biorytmy a a nastaviť si deň tak, aby sme meditovali v rovnaký čas. Najčastejšie sa spomína ráno a večer, ktoré vyhovujú najviac ľuďom. Dôležité je, aby sa meditácia stala pravidelnou činnosťou. Čím dlhšie ju praktizujeme v konkrétny čas, tým ľahšie sa nám do meditácie dostáva.

Ako dlho meditovať?

Meditáciu sa musíme naučiť, tak ako všetko ostatné. Niekomu to ide ľahšie a niekomu ťažšie. Dôležitá je hlavne vytrvalosť. Nevzdávajte sa pri prvých neúspechoch, chvíľu to trvá. Časom sa meditácia stane bežnou súčasťou vášho dňa a budete sa na ňu tešiť najviac z celého dňa.

Hlavne si musíme uvedomiť, že nič sa nedá robiť na silu a meditácia nie je cieľ, ale cesta na ktorú sme sa vydali objavovať hĺbky a výšky svojej duše.