Pránajáma

Začali ste chodiť na lekcie jogy a stále počujete „prána, pránajáma, dýchacie techniky“ ...... ale čo to je?

Kurz jogy alebo klasická lekcia?

To je otázka , ktorú si kladie väčšina ľudí, keď rozmýšľa nad vhupnutím do sveta jogy.

Denník pobytu v Indii

Ahojte moji milí!

Podávam prvé hlásenie z Indie. Ako viete/neviete, teraz som na ajurvédskej klinike na juhu Indie (oblasť Kerala) až do 7. ferbuár

Meditácia

O meditácii sa dá toho napísať veľmi veľa, avšak pri meditácii nejde o teóriu, ktorú by sa mal človek naučiť, ale o pra

Prečo Ashtanga joga?

Prečo Ashtanga joga? Ashtanga joga bola pre mňa láska na prvý pohľad (teda prax :)).
Najprv ma očarila po fyzickej stránke, fascinovalo ma ako t

Kurz jogy alebo klasická lekcia?

To je otázka , ktorú si kladie väčšina ľudí, keď rozmýšľa nad vhupnutím do sveta jogy.

Tak ako v živote, aj v tomto prípade, má všetko svoje výhody a nevýhody. Jednoduché odpovede, univerzálne pre každého v jóge nehľadajte. Vysvetlím vám aký je rozdiel a Vy sami si potom budete vedieť odpovedať čo je pre Vás najlepšia voľba, presne podľa Vašich potrieb.

Vedená lekcia je slovne vedená lektorom, ktorí dáva inštrukcie čo sa má cvičiť. Napríklad ako vyzerá prevedenie pozdravom slnka?
,,Nádych ruky hore, výdych celé dlane na zem a hlava na kolená, nádych hlava hore, výdych “čatuári”, nádych pes tvárou hore, výdych pes tvárou dole, držíme päť dychov …. nádych skočíme dopredu medzi dlane, výdych hlava na kolená, nádych ruky hore, samastitihi. "
Ako si môžete všimnúť, forma vedenej hodiny je približne daná a lektor nemá priestor na detailné vysvetlovanie pozície alebo opravu v pozícií. Vedená hodina je vhodná pre tých, ktorí poznajú sylabus vedenej lekcie a správny dych spolu s  prevedením pozície.
 

Kurz ide do hĺbky, do detailov, je tam priestor na Vaše otázky. Vedená hodina je fajn na občasnú fyzickú prax, ale ako vieme, každý z nás má iný dych, iné tempo, inú koncentráciu ...... cieľom TiniChrisi je viesť ľudí k samostatnosti, k uvedomeniu si seba samého, svojej vnútornej sily a lásky v sebe.

Pre koho je vhodný kurz?
Kurzy sú zacielené na určitú úroveň znalosti/neznalosti jogy, a teda buď sú pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s jogou alebo pre pokročilých, ktorí už majú jogovú prax.

Kurzy pre začiatočníkov

sú vhodné pre všetkých, ktorí ešte neochutnali jogovú cestu alebo im nie sú jasné základne princípy a dýchanie v joge. Na prvej lekcii kurzu sa účastníci oboznámia so základnými pravidlami Ashtanga jogy, a hlavne sa začneme učiť správne dýchať. Samozrejme naučíme sa pozdravy slnku, aby sme ho mohli začať vítať každý deň. Postupne sa na každej ďalšej lekcii pridávajú asány (pozície), telo nám postupne silnie a flexibilnie. Keďže joga nie sú len pozície, súčasťou kurzov sú aj pranajáma a meditácia, ktoré nás postupne učia spoznávať samých seba, svoje hodnoty a lásku k sebe a aj k druhým. Fyzická prax nám umožňuje spoznávať nielen naše telo, ale aj jeho limity a to, že telo má vysokú inteligenciu a musíme sa ho naučiť opäť počúvať.

Kurzy pre pokročilých

sa venujú prehĺbeniu poznania filozofie jogy. V tejto fáze by jogíni/ky už mali mať pravidelnú jogovú prax a veeeeeeľa preveľa otázok, ktoré im začnú vyskakovať počas cesty životom jogy.

 

Kurzy alebo workshopy su najvhodnejšou formou pre tých, ktorí chcú začať s jogou alebo si chcú rozširovať svoj obzor jogy v rámci jej všetkých aspektov (pozície, dych, pranajáma, koncetrácia, meditácia). Pre tých čo majú záujem  si zamakať na fyzickej úrovni sú vhodné vedené hodiny. Ja osobne dávam prednosť osobnej praxi s mne vhodným tempom. A neustále sa vzdelávam na kurzoch, workshopoch a tréningoch a to je cesta, ktorú som si zvolila aj pre svoje učenie.
 

Na kurzoch sa stretávajú skvelí ľudia, vznikajú tam nové priateľstvá, niektoré trvajú roky a niektoré sú len na určité obdobie, ale sú rovnako obohacujúce. Atmosféru tvoria ľudia, takže je to vždy iné a nové. Učiteľ vedie, pomáha hľadať odpovede, ukazuje cestu a hlavne spoznáva svojich žiakov. Tak ako cesty na vrchol hory sú rôzne tak aj cesta jogou je každého iná.

Teším sa na všetkých, ktorých zaujíma joga, jej filozofia a chcú postupne objavovať jej cestu a zákutia spolu so mnou.

Majme srdce otvorené, telo silné a myseľ pružnú.

Namasté
Tini

Späť na zoznam článkov